Marsikdo, ki igro že pozna, se bo ob tem zapisu obregnil, da gre za “Old news 🥱 ” … ampak bolj pomemben je tisti, ki “igre” še ne pozna.
Zanj ali zanjo si upam trditi, da ga bo ta interaktivna spletna vizualizacija kr sezula.
In ja, v bistvu ne gre za čistokrvno mini igro, ampak nek zabaven hibrid med spletno stranjo, infografiko in igralno mehaniko odkrivanja novega, neznanega.
Avtorja strani, Neal Agarwala, sem na blogu že “gostil” in sicer v prvi “ediciji” “rubrike” Kreativna inspiracija. Tam sem ga tudi malce na širše predstavil in opisal njegove projekte.
Danes pa se v celoti posvečam enemu njegovemu, še posebej zanimivemu, projektu.
To je The Deep Sea.
Gre za v prvi vrsti zabavno, ob enem pa še za mega poučno online mini-igro, ki te popelje na potovanje v svet morskih globin.
The Deep Sea je zabavna in poučna igra, ki združuje elemente raziskovanja, odkrivanja in izobraževanja. Z uporabo preprostega koncepta scrollanja igralcem omogoča raziskovanje različnih morskih bitij in spoznavanje neverjetnih vodnih zanimivosti.
Meni osebno je to eden najboljših primerov kreativne igre, brez kompliciranja in z močnim povratnim učinkom in motivacijo za igralca/ko.
Kot nekdo, ki se z načrtovanjem in razvojem mini iger tudi poklicno (to se sliš tko hecno, a se ne? 😄) ukvarja, se mi zdi, da se iz te igre lahko veliko naučimo.
V tem zapisu bom s par pogledi predstavil zakaj se mi zdi, da je igra tako zabavna in zakaj je bila že pakrat od lansiranja pravi viralni hit. Še danes, slabe štiri leta po lansiranju, pa beleži več kot 4 milijone obiska mesečno 🤯
Splošno o igri The Deep Sea
Igra se začne na površini oceana, nato pa se igralci s scrollanjem miške (ali trackpada) potopijo v njegove globine. Med spuščajem se srečujejo z različnimi morskimi bitji, ki živijo na različnih ravneg oceana. Nekaj bitij je predstavljeno s kratkim opisom in zanimivimi dejstvi.
Na primer, na globini 332 metrov lahko najdeš orjaške 🦑 lignje, dolge tudi do 13 metrov!
Ne vključuje pa le informacij o morskih bitij in živalih, ampak tudi zanimivosti o morskih ekspedicijah, rekordih in drugih manj znanih dejstvih, povezanih z oceanom.
Na primer, da je globina 1.000 metrov zadnja točka, kamor še seže sončna svetloba. Od tu naprej ni več sončnih žarkov, kar označuje začetek “polnočne cone”.
Vse te informacije so prikazane na preprost in vizualno privlačen način, ki igralcem omogoča enostavno spremljanje in uživanje v podatkih.
Tehnično o proejktu
Tehnološko stran seveda ni nič posebnega, klasičen HTML, CSS in JavaScript. Ampak celotna ideja, realizacija, preplet vsebine ter oblikovanja in nenazadnje (a verjetno najpomembnejše) občutki, ki jih dobiš med scrollanjem po strani, pa so res hudi.
Ampak kaj to igro dela tako zelo posebno?
- Enostavnost in jasnost
Sloni na sila preprostem konceptu scrollanja, kar pomeni, da ni “learning curva” za uporabnika in je razumevanje “igranja” takoj jasno. - Dizajn
Minimalističen dizajn z ravno prav elementi ter informacijami in barvita grafika igri dodajata še estetsko privlačnost, toplino, ki pritegne pozornost. - Izobraževalna vrednost
Ponuja zanimive informacije o morskem življenju, rekordih in ekspedicijah, kar dodaja vrednost in globino igri. - Posrka igralca
Zaradi res dobrega prepleta informacij in dizajna so uporabniki intrinzično motivirani, da nadaljujejo s scrollanjem, saj želijo odkriti še več živali, zanimivosti in dejstev, ki jih skriva ocean. - Univerzalnost
Igra je primerna za vse starosti in interese, saj združuje elemente zabave, raziskovanja in izobraževanja.
The Deep Sea je dober primer, kako lahko ustvarjalnost, dobro vsebino in privlačen dizajn združimo v uspešen spletni projekt. V uspešen mini game.
Ta igra prav tako dokazuje, da ni potrebe po zapletenih mehanikah ali visokotehnoloških rešitvah, da bi ustvarili nekaj tako zanimivega, da več kot tri leta po izidu, še vedno pritegne toliko raziskovalcev.