Kateri je tvoj default brskalnik?

In … ali si kdaj zares razmišljal/a o tem, da bi za svoj default brskalnik nastavil Microsoft Bing?

Jup, jaz tudi ne.

Do prejšnjega tedna, ko so v Bing na desni strani integrirali tudi ChatGPT box.

Sam ChatCGP uporabljam precej pogosto. Vsaj vsak dan, če ne že večkrat na dan za najrazličnejše namene.

Pomagam si tako, da si s chatom pripravim ogrodje blogov, parafraziram določene tekste, raziščem določeno tematiko in jo vsebinsko strutkturiram na način, da jo lahko uporabnim za pisanje različnih vsebin.

Zelo zanimiva bo evolucija iskanja, ki se že dogaja z veliko hitrostjo vse odkar je ChatGPT že v prvih nekaj dneh preizkusilo rekodno število ljudi.

O tem sem že pisal v enem izmed pretklih blogov in mika me, da bi se tej temi posvetil še malo bolj poglobljeno, v ločenem zapisu.

Takole pa izgleda Bing interface, kjer so na levi strani rezultati iskanja z brskalnikom, na desni pa ChatGPT output, glede na kratek prompt ki sem ga vpisal v search bar “Ljubljana weather”.

GPT že takoj na začetku pojasni, da kot language model nima in ne pozna podatkov iz realnega časa. Glede na prompt, pa postreže z zanimivimi statstičnimi in historičnimi podatki.

Kar se mi zdi super pri novem Bingu je to, da mi sedaj ni treba več preklapljat med dvema orodjema. Brskalnikom in klepetalnikom (chatom).

Zanimiva vsebinska priložnost, ki bi jo lahko bil nekdo zasledoval je v tem trenutku siugrno učenje uporabe ChatGPT orodja, za še boljše rezultate in učinkovito delo.

V glavnem, kaj sem hotu napisat … že v naslovu sem te vprašal, kateri je tvoj default brskalnik, ker je vprašanje danes še vedno precej retorično.

Ampak sam resno razmišljam, da homepage nastavim na Bing in ne več Google.

Me pa zanima, če več ljudi resno razimšlja o tem, ali folku to dost vseeno, ker GPT-ja ne uporabljajo na dnevni ravni? Ali pa jim je čist kul preklapljat med obema orodjema?

Ne vem … me pa zanima.

Kako si nastaviš ChatGPT na svoj brskalnik?

Kakšna je sploh razlika med iskanjem informacj z brskalnikom (npr Google search) oziroma ChatGPT-jem?

Iskanje z brskalnikom običajno vključuje vpis konkretne ključne besede ali fraze v iskalnik. Ta nato zlista rezultate, uporabnik, pa jih pregleda, da bi našel ustrezne informacije.

Rezultati iskanja lahko vključujejo spletne strani, članke, slike, videe in druge vire, ki so povezani z iskalnim nizom / frazo. Uporabnik mora nato brskati po teh virih in prebrati ali gledati vsebino, da najde informacije, ki jih išče.

Na drugi strani je ChatGPT jezikovni model umetne inteligence, ki lahko sodeluje v pogovoru. Sposoben je razumeti in tolmačiti človeški jezik ter posredovati informacije, odgovarjati na vprašanja in se celo vključiti v kratke (in dolge ter komplekse) razprave in debate.

Ena glavnih razlik med brskanjem z brskalnikom in ChatGPT je, da iskanje od uporabnika zahteva, da v mislih že ima vsaj približno določeno poizvedbo ali ključno besedo. ChatGPT medtem lahko sodeluje v pogovorih z uporabnikom in mu odgovarja na širok spekter vprašanj in tem. ChatGPT lahko pa se z uporabo še izboljšuje, saj pripravi tudi bolj prilagojene odgovore glede na kontekst in zgodovino pogovora z uporabnikom.

Je pa Rob Lennon naredil tud zanimiv eksperiment, ki ga najdeš v spodnji niti.

https://twitter.com/thatroblennon/status/1631340708413022221

Share this post if you liked it.

Subscribe & dont miss next 📩

Create GPT with your Writing Style

Write your email to access my ChatGPT writing style framework that will make ChatGPT write like you do for free!