Deep Voodoo 🧙‍♂️ podjetje za deep fake tehnologoijo

Lani maja je Kendrick Lamar izdal spot za komad The Heart Part 5 iz albuma Mr. Morale & the Big Steppers. Za pesem je takoj prejel tudi Grammyja za najboljšo rap stvaritev.

Ampak ne samo, da je komad bolan in besedilo kot običajno cel liričen doktorat, nabit s takšno količino sporočil in referenc, da zaboli mogžan (ne verjameš? Preberi to), ne … tokrat je na vse skupaj dodal še en layer. Precej mindfuck video.

Sploh, ko ga gledaš prvič.

V videu uporablja deepfake tehnologijo, s katero spremeni svoj obraz v različne znane osebnosti, kot so Will Smith, O.J. Simpson, Kanye West in drugi.

Še bolj zanimivo, in razlog zakaj je ta blog zapis sploh nastal, pa je, da za to tehnologijo stoji podjetje Deep Voodoo.

Ustanovila sta ga Trey Parker in Matt Stone, sicer bolj znana kot idejna snovalca in ustvarjalca serije, ki bo v mojih očeh vedno imela posebno mesto, South Park.

Torej, kdo ali kaj je Deep Voodoo in kaj počne?

Deep Voodoo je podjetje, ki izdeluje precej crazy video tehnologijo. Gre za platormo, ki pomaga izboljšati proces ustvarjanja filmov oziroma videoposnetkov na splošno. Z uporabo deep fake tehnologije.

Zgodba naj bi se baje začela naključno 🤷‍♂️

Trey in Matt sta 2020 pripravljala nov film o Donaldu Trumpu. Za film, pa sta z ekipo vizualnih umetnikov, programerjev in inženirjev razvila lastno deep fake tehnologijo, ki so jo potrebovali za realizacijo ideje.

Nakar je v svet zarezal Covid.

Film je bil preklican (ali oz ustavljen 🤷‍♂️) tehnologija pa je ostala. In ekipa z njo.

Najprej sta podjetje financirala sama, kmalu pa sta prek Connect Ventures, partnerstva med CAA in podjetjem tveganega kapitala New Enterprise Associates, zbrala 20 milijonov dolarjev zagonskega kaptiala. S tem denarjem želi Deep Voodoo pohitriti razvoj avtorsko zaščitene deepfake tehnologije.

Ok kaj je deepfake tehnolgija?

Deepfake tehnologija pomeni obdelavo, ustvajranje ali manipulacijo video in zvočnih posnetkov ali slik, tako, da en obraz ali glas zamenja z drugim z uporabo precej napredne oblike umetne inteligence.

Tehnologija slponi na globokem učenju (deep learning) in nevronskih mrežah (🤷‍♂️), ki se učijo iz velikih naborov podatkov in lahko ustvarjajo prepričljive ponaredke.

Wtf to sploh pomeni?

To na primer pomeni, da lahko obraz ene osebe v videoposnetku zamenjate z obrazom druge osebe. To omogočijo nekakšne nevronske mreže, ki se naučijo prepoznati obrazne značilnosti in obliko iz več slik osebe. Ko se mreža nauči teh lastnosti, lahko obraz ene osebe preslika na obraz druge osebe, kar ustvari zelo prepričljiv ponaredek.

Tehnolgoija je najprej seveda postala širše znana zaradi sposobnosti manipuliranja videev znanih oseb, ki govorijo ali počnejo stvari, ki jih seveda niso.

Precej bolj na dolgo in široko o tehnologiji pa tukaj.

Declaration of Independence? Source: Albany University

Kljub veliko (sicer upravičenim) negativnim vidikom, pa se deepfake tehnologija že uporablja tudi za veliko bolj zanimive, predvsem pa pozitivne namene. Na primer izboljšanje kakovosti zvoka ali slike, ustvarjanje zabavnih ali izobraževalnih vsebin, razvoj tehnologij za virtualne resničnosti in svetove in podobno.

To je to, kar ti lahko povem o deep fake tehnolgiji, da tudi sam vsaj približno razumem.

Ampak point ni bil v tem.

Začelo se je s hudim videospotom.

Pa naj se še konča z njim.

Poglej ga. Hud je!

Jst grem pa pogledat novo epizodo South Parka.

Share this post if you liked it.

Subscribe & dont miss next 📩

Create GPT with your Writing Style

Write your email to access my ChatGPT writing style framework that will make ChatGPT write like you do for free!